Biliardové stoly
Biliardové stoly majú veľa fanúšikov, ktorí by si ho chceli mať vždy, keď je to možné, no nemajú možnosť tráviť toľko času v biliardovom klube. Časté hranie znamená aj nemalé náklady. Čo keby ste mohli mať doma vlastný biliardový stôl?
#ShowMore#
Väčšina z nás samozrejme nemá dostatočne veľký dom na to, aby sa tam zmestil plnohodnotný stôl a jeho kúpa by bola navyše výdavkom, ktorý by poriadne zaťažil domáci rozpočet. Existuje však lacné riešenie, ktoré vám poskytne potešenie z hrania biliardu vo vašom vlastnom byte či dome. Určite sa bude páčiť aj deťom, ktoré sa môžu túto hru začať učiť už od malička.
Pestrá tradícia
Biliardové stoly sa ťahajú s dlhou a bohatou tradíciou. Pochádza z Ázie a do Európy sa dostal okolo 15. storočia. Pôvodne bol biliardový stôl, podobne ako dnes, obmedzený mantinelmi, no bez dier. Neskôr boli biliardové stoly vybavené vreckami, do ktorých sa mierila biela guľa, teda biliardová guľa, posielaná na cieľ špeciálnym tágom. A práve tento hit sa stal cieľom väčšiny typov biliardov (alebo aspoň biliardových a snookerových hier). Hra sa zvyčajne hrá na obdĺžnikovom stole pokrytom látkou s pomerom strán jedna ku dvom. Veľkosti a modely biliardových stolov sa líšia a najčastejšie závisia od variantu hry: biliardové stoly sa môžu líšiť dĺžkou strán, niekedy tvarom, počtom loptičiek, ich označením či pravidlá počítania bodov. V hre sú väčšinou dvaja hráči.
Herné nástroje
Gule sa spočiatku vyrábali zo slonoviny, no pre jej vzácnosť a cenu sa za ňu až do 20. storočia hľadala dobrá náhrada. Kedysi to bol bakelit, celuloid, oceľ alebo drevo, ale žiadny materiál nespĺňal všetky požiadavky. V súčasnosti sa lopty vyrábajú z odolných plastov a živíc. Biliardové tága sú vyrobené z kvalitného dreva, zvyčajne javora. Musia byť dokonalo otočené, aby získali kruhový tvar prierezu, zužujúci sa do čiapočky - mäkkého hrotu, ktorým sa guľôčky udierajú.
Domáca alternatíva
Ak sa necítite ako profesionál a uspokojíte sa s pôžitkom z hrania doma, môžete nájsť peknú, zábavnú alternatívu stola v plnej veľkosti. Menšie varianty biliardových stolov v rôznych veľkostiach je možné zakúpiť za nízku cenu a postaviť ich do priemerne veľkej miestnosti. Takýto stôl bude skvelým spestrením spoločenských stretnutí, ale aj odreagovaním sa od stresu či hraním sa s deťmi. Pravidlá hry stačí preniesť z profesionálnych biliardových hier - biliardové stoly vo verzii "mini" sú postavené podobne ako klasické biliardové hry, ale len menších rozmerov (od malého stolíka pre deti až po modely sotva o stopu alebo dve menšie ako malý biliardový stôl). Na zábavu to stačí a na malom stolíku sa môžete hrať spolu s deťmi.
Univerzálny tréning
Biliard je hra pre každého. Pomáha rozvíjať pozornosť a koncentráciu, učí sebaovládaniu a je tiež skvelým spôsobom, ako si precvičiť koordináciu ruka-oko. Táto hra je zároveň akýmsi mentálnym cvičením – výpočet správnej sily a uhlov dopadu a rotácie, predpovedanie dráhy loptičiek po odraze sú úlohy z oblasti geometrie a fyziky, podporujúce rozvoj priestorovej predstavivosti a postrehu. Je to dobrý tréning pre dospelých a deti, ktorým sa to bude hodiť najmä pri rozvoji. Predovšetkým sú však domáce biliardové stoly hračkou na dlhé roky pre dospelých aj deti a skvelým prostriedkom na zábavu..