Domáce fitko

Ako zostrojiť domáce fitko?

 Mnoho ľudí dáva prednosť športovaniu doma, a na to potrebujú hlavne kvalitné športové náčinie. V dnešnom článku si povieme, ako sa dá zostrojiť domáce fitko.

(domáce fitko - ilustračný obrázok)

 Jedno z najčastejších novoročných predsavzatí je to o športovaní. Ľudia si do nového roka sľúbia, že schudnú alebo začnú konečne športovať. Počas posledných rokov pandémie sme niektorí zleniveli, no a niektorí sa zase vrhli na domáce športovanie. Zistili sme, že sa nemusíme spoliehať len na permanentku do posilňovne na to, aby sme boli fit. Ľudia preferujú šport doma z viacerých dôvodov – je to ekonomickejšie, jednoduchšie keďže nemusia nikam dochádzať, ale aj pohodlnejšie a hlavne – športovať môžu vtedy, kedy im to časovo vyhovuje. No na efektívne športovanie doma potrebujeme aj nejaké to športové náčinie. A práve o tomto sa dozviete v dnešnom článku – ako si zostrojiť domáce fitko. 

Ako začať – krok za krokom

 Znie to síce jednoducho, no domáce fitko by vám malo slúžiť presne tak, ako to profesionálne. Preto si poďme vymenovať jednotlivé kroky, ako postupovať:

  • Nájdite si vhodný priestor – nie je totiž jedno, kde bude domáce fitko stáť. Treba brať do úvahy aj mierny hluk, ktorý môže byť súčasťou cvičenia na strojoch. Prípadne ak chcete vo fitku nahlas počúvať hudbu. Tiež by bolo ideálne, aby miestnosť mala nejaké okno, alebo aspoň zabezpečené vetranie. Ideálne na domáce fitko sa javí menšia miestnosť na prízemí, prerobená garáž alebo dokonca aj zasklená terasa.
  • Rozhodnite sa na aký šport sa chcete zamerať, a podľa toho si nakúpte vybavenie – pri domácom fitku však nie je dobré zamerať sa len na jeden druh športu, ale mať „z každého rožku trošku“. A to znamená aj nejaký ten prístroj určený na kardio (bežecký pás alebo stacionárny bicykel), posilňovanie (napríklad multifunkčnú hrazdu alebo bradlá), činky, závažia a mnohé iné drobnosti, ktoré sa zídu v každom fitku.

  • Prispôsobte si miestnosť na šport – to znamená, že ju môžete vymaľovať, ozdobiť športovo ladenými motívmi, citátmi a podobne. Pozrite sa aj na podlahu. Určite by nemala byť pokrytá kobercami, šmýkalo by sa vám na nich. Ak nechcete mať ani odhalenú (a tvrdú) podlahu, ideálne sú penové protišmykové podložky, ktoré chránia nielen podlahu ale aj vás. Sú mäkké a vhodné na šport, a jednoducho ich do seba naskladáte ako puzzle, pričom ich môžete dať na celú podlahu alebo len jej časť.

 

(penová podložka na podlahu do domáceho fitka)

 10 vecí, ktoré nesmú chýbať v žiadnom domácom fitku:

 Iste, každý preferuje niečo iné, no tieto veci sa dajú považovať za akýsi základ, ktorý premení každé amatérske fitko na profesionálne, a to všetko v pohodlí domova.

  1. Stroj na kardio cvičenie – je úplne jedno, či preferujete kardio ako rozcvičku alebo samotný tréning, trochu sa rozhýbať je  potrebné. Môžete si zaobstarať napríklad stacionárny bicykel, ekliptický trenažér – oba stroje sú mimochodom vhodné aj pre ľudí, ktorí si nechcú alebo nemôžu zaťažovať kĺby behom. No stálicou slovenských domácich telocviční je stále bežecký pás. Na rozcvičku vám stačí aj 10 minút.
  2. Zariadenia na posilňovanie s vlastnou váhou – toto by nemalo chýbať v žiadnom domácom fitku. Medzi typických zástupcov tejto kategórie patria hrazdy. Či už dáte prednosť hrazde na strop alebo na stenu je len na vás. Tento malý športový prístroj dokáže s vašim telom doslova zázraky. Samozrejme, len ak sa držíte pravidelnosti.
  3. Činky alebo rôzne závažia – na trhu nájdete nespočetné množstvo činiek a závaží. Obojručné, jednoručné, pre ženy, pre mužov a tak ďalej. V domácom fitku nesmú chýbať. Zaobstarajte si ťažšie aj ľahšie, aby ste ich mohli podľa potreby meniť.
  4. Podložky na cvičenie – nemusíte cvičiť len jogu či pilates. Podložky na cvičenie si nájdu využitie pri každom cviku, kde je potrebné ležať alebo sedieť na zemi. U nás nájdete krásne farebné, a dokonca aj akupresúrne podložky.

(univerzálna podložka na cvičenie)

  1. Lavičku na cvičenie – vyberte si multifunkčnú lavičku, ktorej sklon si môžete ovládať a tak si na nej zacvičíte s činkami, ale aj brušáky. A nesmieme zabudnúť ani na bulharské drepy, pri ktorých ju tiež využijete. Skrátka a jasne, lavička na cvičenie je ďalší základný kameň domáceho fitka. 
  2. Fit loptu a masážny valec – počas dní, keď sa vám nebude chcieť tvrdo trénovať vám skvele poslúži veľká fit lopta, na ktorej si zaskáčete alebo zacvičíte nejaké uvoľňujúce cviky, podobne ako na masážnom valci, ktorý vám bude nápomocný po každom ťažkom tréningu.
  3. Bandáže – každý športovec by mal mať k dispozícii bandáž určenú na tú časť tela, ktorú často zaťažuje. Bandáž pomôže pri menších bolestiach, športovaní po zraneniach ale aj ako preventívna ochrana pred rizikom zranenia či preťaženia.
  4. Zdroj vody alebo nejaký malý snack, ktorý dodá energiu – každý vie, že pitný režim sa musí dodržiavať, a to viac aj pri športe. Do domáceho fitku si preto nezabudnite nachystať fľaše s vodou (môžete si tam dať aj malú chladničku), a tiež aj proteínové tyčinky v prípade, že trénujete dlho a viacfázovo.
  5. Zdroj hudby – viac ako 80% ľudí cvičí rado pri hudbe. Do domáceho fitka si preto zabezpečte zdroj hudby aký vám vyhovuje. Či už je to súprava reproduktorov alebo zosilňovačov. Pre menej náročných postačí aj jeden kvalitný reproduktor, ktorý si viete spárovať s mobilom či tabletom.
  6. Uteráčiky, dezinfekčný sprej a hygienické vreckovky – verte či nie, vydezinfikovať stroj po cvičení by ste si mali aj keď na ňom cvičíte len vy. Prečo? Pretože hygiena je nadovšetko, a predchádzate tak množeniu z baktérií, ktoré majú doslova raj na prepotených miestach. Navyše tak predlžujete aj životnosť stroja na cvičenie. No a uteráčiky budete potrebovať pri každom tréningu.

 

Ako vidíte na zariadenie kvalitného domáceho fitka stačí tak málo. Tak čo, idete do toho aj vy?

 

(kvalitné bandáže určené na šport)

Vytvořil Shoptet | Design Shoptak.cz