Fólioníky umožňujú predĺžiť obdobie pestovania rastlín v záhrade – vydržia v nej však stáť celý rok? Pozrime sa, ako chrániť záhradný tunel na zimu.
Niet pochýb, fóliovník musí byť na toto najťažšie obdobie v roku zabezpečený. Znamená to však vždy jeho demontáž?
Rozoberať či nerozoberať?
Fólie, ktorými sú záhradné tunely pokryté, sú spravidla dobre pripravené na rôzne poveternostné podmienky - ich úlohou je predsa chrániť sadenice pred mrazmi a nadmerným slnečným žiarením. Ak sa teda odporúča fóliu z tunela počas zimy odstraňovať, je to skôr z dôvodu rizika poškodenia jej alebo rámu ťažkým mokrým snehom, ktorý sa na nej môže usadiť. Miera tohto rizika však závisí od kvality filmu; hrubá pevná fólia by mala odolať veľmi nízkym teplotám aj silnému vetru a určitému množstvu snehu ležiaceho na tuneli - iná, slabšia, tenšia fólia sa môže zničiť.
Čo sa týka samotného tunelového rámu, nie je potrebné ho každú zimu demontovať - pokiaľ nechceme využiť možnosť premiestniť ho na iné miesto alebo ho podrobiť dôkladnejšej údržbe, oprave a pod. Fóliovník by nemal zostať na jednom mieste na viac ako 2-3 roky, potom ho treba premiestniť na novú polohu, aby sa pôda udržala v dobrom stave, znížila sa jej „únava“ a rozvoj chorôb a škodcov.
Najmä v prípade vysokých fóliovníkov však môže byť demontáž problematická. Potom musíte neustále dbať na to, aby sa na ňom nenahromadili vrstvy snehu a ľadu. Ak prestaneme pestovať a fóliu necháte na zimu, aj prázdny tunel bude potrebovať pravidelné vetranie, najmä v chladnejších dňoch. Týmto spôsobom zmrazíme škodlivé mikroorganizmy a spóry chorôb. Konštrukciu treba chrániť aj proti korózii odstránením hrdze z kovových častí. Plastové časti stačí umyť, drevené časti po vyčistení natrieť farbou. Prípadne použiť aj dekontamináciu.
Pestovanie po celý rok
Celoročné pestovanie pod krytom však môže byť ekonomicky výhodnejšie. Rastliny začnú na jar rásť oveľa rýchlejšie a prinesú bohatšiu úrodu, čerstvá zelenina bude k dispozícii po celý rok. Ak sa teda rozhodneme pokračovať v pestovaní rastlín počas celej zimy, fóliovník je potrebné zatepliť. Na tento účel sa používa bublinková termoizolačná fólia, ktorá sa na jeseň dáva zvnútra alebo zvonku tesne pri stenách záhradného tunela. Týmto spôsobom je možné dosiahnuť zvýšenie teploty vo vnútri asi o 3-4 stupne, čím sa znížia tepelné straty rastlín asi o 30%. Tepelnoizolačnú fóliu je potrebné odstrániť na jar, keď teplota vystúpi nad 10 stupňov.
Izolačná fólia však nebude stačiť, bude potrebné fóliovník vykurovať aj špeciálnym plynovým ohrievačom určeným do tunelov a skleníkov, ktorý rastlinám šetrne a bezpečne zvýši teplotu vo fóliovom tuneli a umožní jej trvalú údržbu. Na zimný chov sa oplatí vybrať aj správny rastlinný druh – chladnomilným sa bude dobre dariť aj vonku napadajúcim snehom.
Nie je potrebné vykurovať celý tunel – pre úsporu sa môžeme obmedziť na jeho segment. Chúlostivejšie rastliny vyžadujúce špeciálne vykurovanie možno od chladnomilných oddeliť tesným izolačným závesom z fólie. Priamo nad náročnejšie drobné rastliny môžete umiestniť aj fóliové minitunely alebo záhradné kryty, ktoré pestovaniu poskytnú dvojitú vrstvu ochrany. Spomaliť jeho ochladzovanie a zároveň obmedziť rast buriny môže aj agrotextília, syntetický materiál položený na zemi. Iba na miestach, kde rastlina rastie, zostáva otvor, cez ktorý vyčnieva jej horná časť. Najjednoduchším, tradičným a lacným spôsobom izolácie môže byť aj slama, ktorá sa dá neskôr využiť ako kompost. Nemožno ho však použiť so žiadnym druhom plodín.
Po demontáži
Rozobratím fóliového tunela a uskladnením v teple nám zase bude slúžiť dlhšie. Počas zimy ho neovplyvní mráz, vietor a sneh. V dôsledku týchto vbplyvov sa záhradný tunel môže zrútiť, alebo dokonca zdeformovať, čo vedie k následným trhlinám. Odstránenie fólie umožňuje ľahšiu opravu poškodenia a sprístupňuje rám, ktorý je možné následne vyčistiť, zhrdzaviť, natrieť, naimpregnovať atď. Fóliu je lepšie odstrániť pred odstránením zvyškov rastlín. Vhodnejšie je potom odstraňovať výhonky a korene, dostať sa na menej bežne dostupné miesta a ľahšie prekopať zem. Pred odstránením fólie sa však oplatí dôkladne ju dekontaminovať. Po odstránení sa musí dôkladne očistiť od zeminy a iných nečistôt a potom opatrne zrolovať. Nesmie sa zložiť, pretože sa môže neskôr zlomiť v miestach, kde sa ohýba. Zrolované treba chrániť ďalšou fóliou, látkou alebo papierom a skladovať na suchom a tmavom mieste.
Rám treba umyť, vydezinfikovať a prípadne chrániť proti hrdzi, ak to materiál vyžaduje. Ak sa dá rozobrať, bude sa ľahšie čistiť a skrývať. Ak je v tuneli nainštalovaný zavlažovací systém, mal by sa tiež dôkladne vyčistiť a ak je to možné, demontovať. Ak to nie je možné, je potrebné zabezpečiť, aby v potrubiach nezostala žiadna voda, pretože to, zamrznutie, povedie k ich prasknutiu.
Pred novou sezónou
Ak na zimu prestaneme pestovať, bez ohľadu na to, či záhradný tunel opustíme alebo ho rozoberieme, vždy musíme odstrániť zvyšky rastlín. Zdravé sa dajú kompostovať, choré treba odstrániť a zlikvidovať. Potom treba substrát dôkladne prekopať (vďaka tomu budú škodcovia vyhodení von a vystavenie nízkym teplotám zníži ich populáciu) a aplikovať hnojivá. Oplatí sa skontrolovať a prípadne upraviť pH pôdy. Tieto práce by sa nemali obmedzovať len na vnútro tunela – z jeho bezprostredného okolia treba odstrániť aj burinu a rastlinné zvyšky, aby v nich nemohli prezimovať škodcovia alebo ich vajíčka. Aj tu príde vhod prekopávanie zeme. Len tak budeme riadne pripravení na ďalšiu vegetačnú sezónu.