Freestyle kolobežky pre začiatočníkov
(ilustračný obrázok – freestyle kolobežka pre začiatočníkov)
Viete ako si vybrať svoju prvú freestyle kolobežku ako úplný začiatočník? V tomto článku vám poradíme do detailov.
Freestyle kolobežkovanie si získava čoraz viac obľubu nielen u detí či tínedžerov, ale aj dospelých. Aj keď sa jedná o pomerne nový šport, jeho starších súrodencov ako jazdenie na skateboarde či in – line korčuľovanie určite všetci poznajú. Na Slovensku máme v každom väčšom meste nejaký skatepark, preto nie je prekvapením, že freestyle kolobežkovanie sa rozvíja práve v mestách. Mnoho ľudí si ho chce vyskúšať na základe toho, že cestnú kolobežku už používajú po meste, no freestyle kolobežkovanie je predsa len niečo iné. Dnes si povieme niečo o tom, ako vyberať freestyle kolobežky pre začiatočníkov.
Klasické a freestyle kolobežkovanie, aký je medzi nimi rozdiel?
Pod „klasickým“ sa myslí jazdenie na kolobežke po meste, ktoré má väčšinou nejaký dôvod, napríklad presun do práce a späť. Veľa ľudí unavujú neustále dopravné zápchy, a taktiež chcú urobiť aj niečo dobré pre našu planétu. Cestná kolobežka je nielen ekologický druh dopravy, ale aj rýchly, pretože nemusíte strácať čas čakaním v dopravných zápchach, či čakaním na autobus. Vzdialenosti v rámci jedného mesta zvládnete jednoducho na cestnej alebo elektrickej kolobežke. Jedinou nevýhodou môže byť fakt že si musíte dávať pozor, pretože či chcete či nie, ste účastníkom dopravnej premávky.
Naproti tomu, freestyle kolobežkovanie už spadá pod šport, pri ktorom aj spálite nejaké tie kalórie či prídete k pár modrinám. Snáď už ani netreba pripomínať, že prilba a chrániče sú absolútne nutné. Jazdenie na freestyle kolobežke by ste mali praktizovať len na miestach na to určených (vnútorné či vonkajšie skateparky, rampy a podobne), v žiadnom prípade nie na ulici kde je hustá premávka. Aj keď na klasickej kolobežke už jazdiť viete, freestyle jazdenie bude pre vás novinkou, a veľkú rolu tu zohráva správny výber kolobežky.
Ako teda vyberať freestyle kolobežky pre začiatočníkov?
- Samozrejme podľa veku a hmotnosti. Freestyle kolobežky pre deti sú nižšie, menšie aj ľahšie. Tým pádom majú aj menšiu nosnosť, no štandardom býva, že nosnosť takmer každej freelance kolobežky sa pohybuje okolo 80 – 100 kg.
- Druhým dôležitým faktorom je celková výška kolobežky. Tá by vám mala siahať do oblasti bedier. Pozor! Výška riadidiel kolobežky sa nedá nastavovať tak ako pri cestných kolobežkách, pri freestylových je totiž presne daná. Preto si vyberajte presne. Pre dospelého človeka s výškou 170 cm táto výška predstavuje priemerne 83 cm.
- Vyberte si kvalitného výrobcu freestyle kolobežiek. V tomto prípade to je napríklad značka SOKE, ktorej bohaté zastúpenie nájdete aj u nás. Ich kolobežky sú kvalitné, a kúpite ich za veľmi dobré ceny.
- Pozrite sa aj na materiál, z ktorého je freestyle kolobežka vyrobená. Mali by to byť zliatiny hliníka a ocele, pochrómované riadidlá a karbónové ložiská. Len vďaka týmto prémiovým materiálom vaša kolobežka vydrží aj všetky adrenalínové kúsky.
- Apropo riadidlá. Tie by mali byť pevné a stabilné, so šírkou okolo 50 cm, a zároveň by sa mali dať otáčať v 360 stupňovom uhle. Sklon rukovätí by mal byť v tvare písmena Y, pre čo najľahšiu manipuláciu.
- Úzky profil dosky kolobežky vám dovolí nabrať potrebnú rýchlosť, tak isto ako aj tvrdé menšie (plné či lúčové) kolieska, ktoré perfektne tlmia. Každá freestyle kolobežka pre začiatočníkov by mala mať overený a viacstupňový brzdiaci systém.
- Keď už máte overené všetky tieto technické požiadavky, až potom by mal prísť na rad dizajn samotnej freestyle kolobežky. U nás nájdete desiatky freestylových kolobežiek s farebným či elegantný chrómovým dizajnom. A keď sa vám náhodou zunuje, každú kolobežku je možné oživiť pomocou rôznych doplnkov.