Priemyselné teplomery
Digitálne, laserové a bezkontaktné teplomery využívajú na meranie teploty fenomén infračerveného žiarenia. Tento typ žiarenia, známy aj ako tepelné žiarenie, vyžarujú živé organizmy a predmety, ktorých teplota je nad absolútnou nulou. Infračervené žiarenie nie je možné vidieť voľným okom, ale možno ho merať infračerveným senzorom, ktorý je umiestnený v bezkontaktných teplomeroch.
#Showmore#
Pomocou vstupnej optiky alebo šošovky sa infračervené žiarenie vyžarované objektom zaostrí a aplikuje na prvok detektora. Tento prvok je snímač, ktorý toto žiarenie premieňa na proporcionálny elektrický signál a prenáša ho. Signál je zosilnený, spracovaný a zobrazený v príslušnej výstupnej veličine na displeji zariadenia. Táto metóda umožňuje vykonávať merania v krátkom čase s vysokou presnosťou.
Druhy teplomerov a oblasti ich použitia
Meranie teploty je široko používané v každodennom živote, na priemyselné účely a vo výskumných laboratóriách. Informácie o teplote prevádzkových zariadení uľahčujú kontrolu ich správnej činnosti. Rozsah zariadení na meranie teploty je bohatý a rozmanitý. Môžu to byť: termovízne kamery, priemyselné pyrometre, medicínske pyrometre - pracujúce bezdotykovo a prístroje na meranie teploty kontaktnou metódou.
Prevádzka bezdotykových meracích prístrojov je založená na fenoméne emisie neviditeľného infračerveného žiarenia. Kontaktná metóda využíva jav Peltierovej elektromotorickej sily pri zahrievaní spoja termočlánku pozostávajúceho z dvoch rôznych vodičov.
Termovízne kamery umožňujú nepretržité meranie teploty v rámci celého pozorovaného objektu na obrazovke vizuálne aj digitálne a používajú sa v rôznych priemyselných odvetviach, napr. v stavebníctve, vykurovaní, energetike a pod.
Bez týchto moderných prístrojov by nebolo možné presne posúdiť stav tepelnej izolácie budov, potrubí, prvkov elektroinštalácie, výmenníkov tepla a pod.
Podobnú úlohu zohrávajú pyrometre, teda bezkontaktné teplomery. Výsledky merania sú však prezentované na LCD displeji len v digitálnej podobe. Napriek tomu poskytujú presné a stabilné indikácie ako v náročných priemyselných podmienkach, tak aj v nemocničných či domácich podmienkach, napríklad pri meraní teploty ľudského tela.
Presný teplomer s meraním vlhkosti - oplatí sa to?
Veľa závisí od teploty a stupňa vlhkosti prostredia. Nejde len o správny rast rastlín a pohodu. Neprimeraná vlhkosť v skladoch potravín, v archívoch, kde sú uložené rôzne dokumenty, v múzeách či laboratóriách, môže viesť k merateľným stratám. Obľúbené meteostanice síce umožňujú aj tieto merania, no pre ich nízku presnosť a nízku rýchlosť merania slúžia len ako indikátory.
Meradlá na meranie vlhkosti vzduchu sú vlhkomery. Vďaka vhodnej vlhkosti v miestnosti sa môžete postarať o svoje zdravie a pohodu. Relatívna vlhkosť vzduchu, v ktorom sa človek cíti najlepšie, by mala byť medzi 40% ~ 60% RH. To je dôležité nielen pre zdravie, ale aj pre veci, ktoré tvoria byt.
Príliš suchý vnútorný vzduch spôsobuje pocit sucha v ústach, nose a hrdle a môže spôsobiť ťažkosti s dýchaním. Príliš nízka vlhkosť vzduchu môže spôsobiť zmeny tvaru nábytku, suché podlahy, skrútenie dverí alebo okenných rámov, praskanie tapiet a pod. Príliš vysoká vlhkosť zase nepriaznivo ovplyvňuje životnosť dreveného nábytku, podláh, okenných rámov, spôsobuje lúpanie tapiet Je to tiež veľmi nepriaznivé pre elektronické alebo elektrické zariadenia a môže dokonca viesť k ich vážnemu poškodeniu. Príliš vysoká vnútorná vlhkosť tiež podporuje rast plesní a húb, čo zvyšuje riziko alergií a infekcií.
V ponuke predajne Pabex je veľmi zaujímavý merací prístroj UNI-T , vlhkomer UT333 , ktorý slúži na presné meranie teploty okolia a relatívnej vlhkosti vzduchu. Tento lacný a kompaktný prístroj umožňuje meranie teploty v rozsahu: -10 °C ~ 60 °C; (14 ° F ~ 140 ° F) s presnosťou ± 1 ° C; (± 2 °F) pri rozlíšení: 0,1 °C; (0,2 °F) a meranie relatívnej vlhkosti vzduchu v rozsahu 0-100 % RH s presnosťou merania: ± 5 % RH s rozlíšením: 0,1 %. Okrem toho má prístroj množstvo doplnkových funkcií ako: výber jednotky teploty: °C / °F, zmrazenie posledného údaja alebo zachytenie minimálnej a maximálnej hodnoty merania. Zvláštnosťou UT333 je počet meraní: 1/sa odolnosť proti pádu z výšky 1 m.
Čo by ste mali očakávať od dobrého teplomera?
Teplota, ako jedna zo základných fyzikálnych veličín, dobre charakterizuje stav zariadení a priebeh výrobných procesov a je jedným z najčastejšie meraných parametrov v priemysle aj v bežnom živote.
Pri výbere zariadenia na meranie teploty by si mal byť každý užívateľ istý, že splní jeho očakávania týkajúce sa merania. Preto ak máte záujem o bezdotykový lekársky teplomer, vyberte si prístroj, ktorý okrem estetického vzhľadu poskytne aj opakovateľné meranie telesnej teploty v rozsahu 32 °C ~ 43 °C s presnosťou nie horšou ako +/- 0,3 °C, rozlíšenie aspoň 0, 1 a doba odozvy 500 ms.
Pre tento typ zariadenia by meracia vzdialenosť mala byť 5-10 cm. Tiež by bolo dobré, keby malo zariadenie doplnkové funkcie, ako je zvukový alarm informujúci o prekročení teploty 37,2 °C a podsvietený LCD displej, ktorý umožňuje čítanie aj v noci. Okrem toho by sa takéto zariadenie malo automaticky vypnúť krátko po meraní, aby sa šetrila batéria.
V prípade bezkontaktných priemyselných teplomerov budú požiadavky značne odlišné.
Pevná konštrukcia odolná voči práci v rôznych podmienkach prostredia v kombinácii s ergonomickým dizajnom je prvou vlastnosťou dobrého pyrometra. Takéto zariadenie musí mať nevyhnutne laserový zameriavací systém. Rozsah meraných teplôt musí byť veľmi veľký, dokonca od -32 °C do 1050 °C; -26 ° F ~ 1922 ° F, presnosť by nemala byť horšia ako asi ± 1,8 ° C alebo ± 1,8 %, opakovateľnosť meraní ± 0,5 ° C alebo ± 0,5 % sa zdá byť dostatočná a rozlíšenie 0,1 ° C / 0,1 ° F postačuje pre väčšinu analýz.
Každý pyrometer sa vyznačuje tzv pomer vzdialenosti k veľkosti testovacej plochy, ktorý by mal byť 30:1. Dôležitým parametrom je aj doba odozvy – uspokojivý výsledok bude 250 ms. Dobrý pyrometer je univerzálny prístroj, ktorý vám umožňuje merať teplotu telies vyrobených z rôznych materiálov. Bude to možné, ak má nastaviteľnú emisivitu, najlepšie v rozsahu: 0,1 ~ 1,0. Užitočné pri každodennom používaní môžu byť aj doplnkové funkcie, ako je zobrazenie posledného merania napríklad na 8 sekúnd, možnosť zmrazenia posledného merania, automatické vypnutie, zobrazenie maximálnej, minimálnej a priemernej teploty.
Ako si vybrať správny typ teplomera pre vaše potreby? Koľko to stojí?
Bežne používaným kritériom delenia prístrojov na meranie teploty je spôsob prenosu tepla medzi teplomerom a telesom alebo médiom, ktorého teplota sa meria. Podľa tohto kritéria sa zariadenia delia na: kontaktné a bezkontaktné. Pri výbere teplomera si treba uvedomiť, či bude meranie prebiehať priamym kontaktom meracej sondy s testovaným povrchom, alebo napríklad z bezpečnostných dôvodov musí byť realizované v určitej vzdialenosti od neho. Digitálne kontaktné teplomery najčastejšie využívajú ako sondu termočlánok, pričom rozsah merania teploty závisí od jeho typu. Často sa s meračmi dodáva sonda typu K, ktorá je použiteľná pre teploty -40 ° C ~ 400 ° C; (40 ° F ~ 752 °).
V súčasnosti sú veľmi obľúbené takzvané bezdotykové teplomery. pyrometre využívajúce infračervené žiarenie povrchu vyhrievaných predmetov vrátane ľudského tela. V priemyselných aplikáciách sa kvôli bezpečnosti vyhrávajú s meračmi, ktoré vyžadujú priamy kontakt s vyhrievaným predmetom. Meranie pyrometrom môže prebiehať zo vzdialenosti aj niekoľkých metrov. Na druhej strane v medicínskych aplikáciách sa meranie bez kontaktu s vyšetrovaným pacientom odporúča najmä v ére Covid 19.
Teplota je parameter, ktorý hrá v našom živote veľmi dôležitú úlohu. Sme s ňou konfrontovaní každý deň, a to ako vo vzťahu k sebe, tak aj k okolitému svetu, v bežnom aj pracovnom živote. Preto je také dôležité mať správne zariadenie na meranie teploty. V závislosti od konkrétnej aplikácie ponúka Pabex teplomery aj digitálne teplomery.
Teplomery na lekárske použitie (bezkontaktné meranie)
Príkladmi tohto typu zariadení sú modely UT300H, UT300R, UT305H . Každý z nich meria teplotu ľudského tela v rozsahu 32 ° C ~ 42,9 ° C (89,6 ° F ~ 109,2 ° F) vo vzdialenosti 5 ~ 10 cm od čela pacienta počas 500 ms. Ich cena sa pohybuje od 29 do 75 PLN.
Pyrometre na priemyselné použitie (bezkontaktné meranie)
UT300C s rozsahom merania -20 ° C ~ 400 ° C; (-4 ° F ~ 752 ° F) pre PLN 40, UT300S s rozsahom merania -32 ° C ~ 400 ° C; (-25,6 ° F ~ 752 ° F) pre PLN 75, UT303C s rozsahom merania -32 ° C ~ 1050 ° C; (-26 ° F ~ 1922 ° F) za propagačnú cenu 29 PLN.
teplomery a vlhkosti vzduchu (kontaktné meranie)
UT333 s rozsahom merania teploty -10 ° C ~ 60 ° C; (14 ° F ~ 140 ° F) a rozsah merania relatívnej vlhkosti 0 ~ 100 % RH.
Univerzálne merače s rozsahom merania teploty pomocou termočlánku (kontaktné meranie)
UT30C, UT33C, UT53, UT55, UT58, UT70A, UT70B, UT107, UT131C, UT133A, UT139C, UT171B, UT171D, UT181A UT190T, KT899 Všetky modely sú vybavené sondou typu K, ktorá umožňuje meranie teploty v rozsahu -40 ° C ~ 400 ° C; (-40 °F ~ 752 °F). Niektoré modely dokážu merať teploty až do 1000 °C pri použití inej sondy. Ceny sa značne líšia.