Profesionálne multimetre
Len všeobecne dostupnými univerzálnymi multimetrami nie je možné efektívne vykonávať všetky merania elektroinštalácie. Konštruktéri preto vyvinuli množstvo profesionálnych špecializovaných multimetrov, umožňujúcich meranie jednotlivých parametrov elektrickej siete. S takýmto multimetrom môžete merať všetky sieťové parametre.
#Showmore#
Merania by mal vykonávať elektrikár s príslušnými kvalifikačnými certifikátmi. Po kompletnej kontrole elektroinštalácie viete určiť, či v prípade poškodenia prijímača alebo samotného kábla budú fungovať ochrany inštalované vo vašej inštalácii, alebo či sú problémy s prúdovými chráničmi či uzemnením.
Aké merania elektrickej siete by sa mali vykonávať v bytovej výstavbe?
1) Prvým parametrom elektroinštalácie, ktorý treba skontrolovať, je izolačný odpor.
2) Ďalšie meranie by sa malo týkať RCD, t.j. "Diferenciály", ktoré sú zodpovedné za odpojenie inštalácie od napájania v prípade výskytu napätia na krytie elektrického zariadenia.
3) Potom by sa mala zmerať spojitosť spojení ochranných vodičov a vyrovnanie potenciálov. Toto meranie sa vykonáva aj v nových domoch pred inštaláciou meracieho systému.
4) Meranie impedancie poruchovej slučky. Zjednodušene povedané, meriame impedanciu, aby sme určili maximálny prúd, ktorý by mohol spôsobiť skrat v elektroinštalácii inštalácie.
5) Meranie zemného odporu sa má vykonať, ak je inštalácia vybavená obmedzovačmi prepätia.
Aký multimeter zvoliť na meranie izolačného odporu?
Na meranie izolačného odporu odporúčame niekoľko osvedčených profesionálnych modelov UNI-T.
UT501B , okrem merania izolačného odporu do 5 GΩ, pri testovacích napätiach 250 V / 500 V / 1000 V a meraní malých odporov do 200 Ω, meria striedavé napätie 30 ~ 600 V.
UT505A , okrem merania izolačného odporu do 20 GΩ pri testovacích napätiach 50 V / 100 V / 250 V / 500 V / 1000 V a meraní malých odporov do 20 kΩ, meria striedavé / jednosmerné napätie do 600 V.
UT511 , okrem merania izolačného odporu do 10 GΩ, pri testovacích napätiach 100 V / 250 V / 500 V / 1000 V a meraní malých odporov do 10 kΩ, meria jednosmerné napätie 30 ~ 1000 V a striedavé napätie 30 ~ 750 V.
UT512 okrem merania izolačného odporu do 100 GΩ pri testovacích napätiach 500 V / 1000 V / 1500 V / 2500 V meria AC / DC napätia 30 ~ 600 V.
UT513 okrem merania izolačného odporu do 1000 GΩ pri testovacích napätiach 500 V / 1000 V / 2500 V / 5000 V meria striedavé / jednosmerné napätie 30 ~ 600 V.
Ako vykonať meranie izolačného odporu?
1) Keď je inštalácia spustená, musí byť úplne odpojená od napájania.
2) Odpojiť všetky prijímače od siete a zmerať izolačný odpor v jednotlivých vetvách siete. Aby sme neodpojili všetko zo zásuviek, môžeme vykonať meranie tak, že prepojíme všetky pracovné vodiče medzi sebou a na tieto vodiče a PE vodič pripojíme testovacie sondy.
3) Skúšobné napätie pre podomietkové inštalácie nachádzajúce sa v rodinných domoch by malo byť 500 V. Pre istotu je možné skúšobné napätie zvýšiť na 1000 V.
4) Stav izolácie považujeme za dobrý, ak správne pripojené zariadenie ukazuje „OL“, čo znamená, že izolačný odpor testovanej siete je väčší ako merací rozsah zariadenia (napr. od 5 GΩ).
Merania RCD
Na meranie RCD odporúčame meter UNI-T UT526.
Toto zariadenie je multifunkčné zariadenie a okrem funkcie testovania prúdových chráničov s prúdmi In = 10 mA, 30 mA, 100 mA a 300 mA má funkciu multimetra izolačného odporu do 500 MΩ s testovacími napätiami 250 V. / 500 V / 1000 V, a funkciou merania malého odporu do 2 kΩ, funkciou merania AC / DC napätia do 440 V a funkciou merania frekvencie prúdu od 20 Hz ~ 100 Hz.
Ako testovať RCD?
Najjednoduchším testom RCD je stlačenie tlačidla "Test" na spínači. Oveľa spoľahlivejší test je však možné vykonať s lacnou sondou UNI-T UT18C.
Na meranie doby odpojenia prúdového chrániča pri danom menovitom prúde sa odporúča použiť multifunkčný multimeter UNI-T UT 526 .
Komplexné meranie elektroinštalácie
Na kompletnú kontrolu elektroinštalácie je najlepšie použiť multifunkčný multimeter UNI-T UT593 alebo UT595 . S týmito multimetermi môžeme vykonať nasledujúce merania.
1) Test sledu fáz.
2) Meranie AC / DC napätia 0 ~ 440V.
3) Meranie aktuálnej frekvencie 20Hz100Hz.
4) Meranie izolačného odporu do 1000MΩ, s testovacími napätiami 250V / 500V / 1000V,
5) Meranie malých odporov 0,5Ω ~ 2000Ω, užitočné pre kontrolu spojitosti spojení ochranných vodičov a vyrovnania potenciálov.
6) Komplexné (šesť testov) meranie prúdových chráničov so spínacími prúdmi: 10 mA. 30 mA, 100 mA, 300 mA a 500 mA.
7) Meranie impedancie poruchovej slučky pre L-PE a LN, pre inštalácie s RCD (NO TRIP) a bez RCD (LOOP HI).
Zjednodušene povedané, meriame impedanciu, aby sme našli prúd, ktorý bude tiecť medzi vodičmi, keď dôjde ku skratu. Toto meranie sa vykonáva na potvrdenie správnosti výberu ochranných zariadení v inštalácii a v prípade správneho návrhu by výsledky merania mali súhlasiť s výpočtami.
Meranie zemného odporu
Posledným meraním je meranie odporu uzemnenia – veľmi často prehliadané, zatiaľ čo v dobe rozšírenej inštalácie zvodičov prepätia je dôležité.
Internetový obchod Pabex ponúka dva modely profesionálnych multimetrov.
UT522 je profesionálny multimeter pre klasické merania uzemnenia dvojbodovou a trojbodovou metódou, v troch meracích rozsahoch: do 40 Ω, do 400 Ω a do 4000 Ω.
UT275 je profesionálny kliešťový multimeter na meranie zemného odporu bez rozpojenia uzemňovacieho obvodu, ktorý predstavuje prelom v oblasti merania uzemňovacích systémov a systémov ochrany pred bleskom. Meranie prebieha v siedmich meracích rozsahoch od 0,1 Ω do 1000 Ω. Okrem toho je prístroj vybavený funkciou merania striedavého prúdu v štyroch rozsahoch od 0 do 30 A.
Funkcie a možnosti multifunkčných multimeterov na testovanie parametrov elektrických inštalácií
Ako už bolo spomenuté vyššie, na kontrolu a meranie elektroinštalácie môžete použiť ako špecializované meradlá (určené najmä na meranie jedného parametra inštalácie), tak aj multifunkčné multimetre, ktoré umožňujú komplexnú kontrolu a meranie elektroinštalácie. Analyzujme meracie možnosti multifunkčných multimetrov UNI-T UT593 a UT595
UT593 / UT595 sú identické multimetre, navrhnuté a vyrobené tak, že na testovanie elektrických inštalácií z hľadiska bezpečnosti stačí jeden prístroj. Zariadenia sa vyznačujú moderným dizajnom a sú vybavené kombináciou analógových integrovaných obvodov veľkej integrácie a mikroprocesora.
Ich hlavným účelom je komplexné meranie prúdových chráničov (RCD), meranie impedancie skratovej slučky, kontrola priechodnosti uzemňovacích obvodov, testovanie izolačného odporu, meranie AC/DC napätia, kontrola sledu fáz. Sú to prístroje s vysokou presnosťou a stabilnými indikáciami, spoľahlivé a užívateľsky prívetivé. UT593 alebo UT595 je perfektnou voľbou pre údržbu a kontrolu elektrických inštalácií a zariadení, ktoré majú vplyv na bezpečnosť.
Tieto prístroje sú navrhnuté, vyrobené a testované podľa bezpečnostných noriem IEC61010.
Je lepšie kúpiť jeden univerzálny multimeter alebo niekoľko zariadení s obmedzenou funkčnosťou?
Pre kontrolu a meranie domácich sietí pracujúcich s napätím 240/400 V AC sa ako lepšia voľba javí multifunkčný multimeter. Prístroje, ktorými vieme skontrolovať správnu činnosť elektroinštalácie, stav izolácie, stav prúdových chráničov a merať jednotlivé elektrické veličiny nielen značne uľahčujú, ale aj umožňujú prácu elektrikára.
Ktorá možnosť je najlepšia pre osobu ovládajúcu elektroinštaláciu? Závisí to, samozrejme, od veľmi individuálnych faktorov, osobných preferencií a charakteru vykonávaného výskumu. Realizácia meraní viacerými prístrojmi spôsobuje logistické ťažkosti, ako je nutnosť zapisovania jednotlivých výsledkov a priebežného dopĺňania protokolu, a tým výrazné predĺženie času merania. S jedným multifunkčným testerom je to oveľa rýchlejšie a jednoduchšie.
Na druhej strane, niekedy multifunkčný multimeter nemusí poskytovať všetky funkcie a meracie rozsahy, najmä pre priemyselné inštalácie. Potom budete musieť použiť špecializovaný meter. Predovšetkým, ak sú k inštalačnému protokolu potrebné odborné merania uzemnenia, nestačí test multifunkčným ohmmetrom, určite budete potrebovať profesionálny tester uzemnenia. Taktiež, ak je testovaná sieť prevádzkovaná pri napätí vyššom ako 240/400 V, bude potrebný samostatný multimeter izolačného odporu.
Poďme sa teda podrobne zoznámiť s riešeniami ponúkanými výrobcami a bližšie sa pozrieť na dostupné funkcie a meracie rozsahy multimeterov, aby sme sa mohli informovane rozhodnúť o kúpe.
Aké príslušenstvo môže byť súčasťou súpravy?
Balenie multifunkčného meracieho prístroja, napr. UT593 / 595, okrem samotného meracieho prístroja obsahuje: tri meracie káble: červený, čierny a zelený a tri farebné krokosvorky, špeciálny merací kábel so štandardnou zástrčkou na jednej strane, ktorý zodpovedá bežne používané sieťové zásuvky a na druhej strane s tromi s banánikmi v nasledujúcich farbách: červená, čierna a zelená. K tomu máme alkalické batérie: 8 x R6 1,5 V a manuál v angličtine.
Prečo sa oplatí kúpiť profesionálny multimeter pre elektroinštalácie Uni-T?
Obrovská ponuka výrobcov a množstvo dostupných riešení znamená, že kúpe daného zariadenia by mala predchádzať hĺbková analýza jednotlivých vykonávaných úkonov a zodpovedajúcich funkcií. Výberom prístroja UNI-T si môžeme byť istí, že je vyrobený z nevodivého materiálu a že obvody na meranie odporu majú rovnakú úroveň ochrany ako obvody na meranie napätia a že parametre napätia a prúdu zodpovedajú norme špecifikácia.
Profesionálne multimetre majú veľký podsvietený LCD displej so všetkými ikonami reprezentujúcimi jednotlivé funkcie merania. Zobrazujú tiež symbol prázdnej batérie, keď je čas ju vymeniť, a symbol pretečenia, keď je prekročený merací rozsah: „OL“.
Široký rozsah prevádzkových teplôt a vlhkosti vzduchu (0ºC ~ 40ºC, relatívna vlhkosť 85% alebo menej), umožňuje vykonávať merania takmer vo všetkých podmienkach a automatickú zmenu meracích rozsahov a detekciu typu striedavého alebo jednosmerného prúdu urobte z meraní vykonaných s týmito zariadeniami čisté potešenie.